100kailcirteslatvijai logo

100kailcirteslatvijai

  • Par mums
  • Kontakti
  • Privātuma politika
Kas ir “klusie” meži un kāpēc tie ir tik svarīgi?

Kas ir “klusie” meži un kāpēc tie ir tik svarīgi?

Armands
4 jūlijs, 2025

Klusums dabā kļūst arvien retāks. Industriālais troksnis, ceļi, mežizstrāde un urbanizācija pakāpeniski samazina teritorijas, kur cilvēks var izjust patiesu mieru. Tāpēc pēdējos gados pieaug interese par tā sauktajiem “kluso mežu” jeb klusuma zonu konceptiem. Tie nav tikai vietas bez trokšņiem – tie ir vērtīgi biotopi, kas palīdz saglabāt dabas līdzsvaru un uzlabot cilvēka veselību.

“Klusā meža” jēdziens – ko tas īsti nozīmē?

Klusie meži ir teritorijas, kur trokšņa piesārņojums ir minimāls, un dominē dabas radītās skaņas – vējš kokos, putnu dziesmas, kukaiņu sīcieni, koku čaboņa vai dzīvnieku kustība zemsedzē. Šāds klusums nav absolūts – tā ir akustiskā harmonija, kurā cilvēka radītie trokšņi ir gandrīz vai vispār nav sastopami.

Starptautiskā mērogā šādas vietas tiek identificētas un aizsargātas ar iniciatīvām kā Quiet Parks International, kas veido īpaši aizsargājamas klusuma teritorijas, kur primāri tiek saglabāta dabas skaņu ainava. Šīs vietas kalpo ne tikai kā bioloģiskās daudzveidības patvērums, bet arī kā nozīmīgs resurss cilvēku veselībai un dabas izziņai.

Akustiskā bioloģiskā daudzveidība – skaņu bagātība, ko rada dzīvnieki un daba – tiek uzskatīta par būtisku ekoloģisko rādītāju. Piemēram, skaņu daudzveidība var liecināt par meža veselību, dzīvotņu daudzumu un sugu klātbūtni. Trokšņu trūkums palīdz saglabāt dabisko līdzsvaru mežā, jo netiek traucēta dzīvnieku komunikācija, migrācija un uzvedība. Klusie meži ir ne tikai skaņas ziņā mierpilni – tie ir arī strukturāli maz traucēti un bieži vien ekoloģiski augstvērtīgi.

Klusie meži Latvijā – vai tie pastāv?

Latvijā “klusie meži” vēl nav oficiāli definēti likumos vai plānojumos, taču šādas teritorijas noteikti pastāv. Tās visbiežāk atrodas tālu no apdzīvotām vietām, lielceļiem un rūpnieciskās darbības. Tipiski piemēri ir Teiču dabas rezervāts, kura purvaini meži ir nepieejami un klusuma pilni, kā arī Gaujas Nacionālā parka nomaļākās daļas, kur cilvēka klātbūtne ir minimāla. Tāpat arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta mazāk apmeklētie reģioni sniedz iespēju piedzīvot autentisku meža klusumu.

Diemžēl akustiskā piesārņojuma mērījumi Latvijā joprojām ir fragmentāri vai pat neesoši, kas apgrūtina šādu teritoriju identificēšanu un aizsardzību. Ņemot vērā pieaugošo mežizstrādes intensitāti, ceļu tīkla paplašināšanu un infrastruktūras attīstību, pat attālās meža teritorijas arvien vairāk pakļautas trokšņu ietekmei. Tādēļ klusuma saglabāšana kļūst par arvien lielāku izaicinājumu – gan no dabas aizsardzības, gan no sabiedrības garīgās veselības perspektīvas. Lai gan oficiālu statusu šīs teritorijas pagaidām nav ieguvušas, tās varētu kļūt par nākotnes dabas aizsardzības prioritāti Latvijā.

Kāpēc klusums mežā ir svarīgs dabai?

Ietekme uz dzīvniekiem

  • Daudzas sugas (piemēram, putni, sikspārņi, kukaiņi) izmanto skaņu saziņai un orientācijai.
  • Trokšņu piesārņojums var izjaukt migrāciju, traucēt ligzdošanu un samazināt populācijas.
  • Dzīvnieki, kas ir jutīgi pret skaņu, izvairās no trokšņainām teritorijām.

Ietekme uz biotopiem un ekosistēmu līdzsvaru

  • Pastāvīgs troksnis var izmainīt sugu sastāvu, dodot priekšroku pielāgotām sugām un izspiežot trauslākas.
  • Tiek traucēti dabiskie procesi – piemēram, apputeksnēšana vai barošanās.
  • Tiek samazināta kopējā bioloģiskā daudzveidība.

Klusie meži un cilvēka veselība

Pētījumi rāda, ka klusums dabā būtiski ietekmē cilvēka psiholoģisko un fizisko veselību:

  • Samazinās stresa hormoni, uzlabojas miegs un koncentrēšanās spējas.
  • Pastaigas klusā mežā palīdz samazināt asinsspiedienu, nomierina nervu sistēmu.
  • Latvijā arvien populārāka kļūst meža terapija jeb meža peldes, kas apvieno mierīgu kustību, elpošanu un dabas novērošanu.

Klusums mežā kļūst par resursu, ko nepieciešams aizsargāt – ne tikai dabas, bet arī cilvēku labklājības vārdā.

Kā aizsargāt klusos mežus nākotnē?

  • Trokšņa ierobežošana

jānosaka klusuma zonas, kur aizliegt trokšņainas saimnieciskas darbības vai transporta attīstību. Šādas teritorijas var iekļaut īpašā aizsardzības režīmā, līdzīgi kā tas notiek ar dabas liegumiem vai klusuma parkos pasaulē. Tas īpaši aktuāli ir attālākos mežos, kur šobrīd vēl saglabājies dabisks klusums.

  • Akustiskās ekoloģijas ieviešana mežu apsaimniekošanā

mežu pārvaldībā jāiekļauj arī akustiskie aspekti – veicot regulārus skaņas līmeņa mērījumus, novērtējot dzīvnieku akustiskās aktivitātes un uzraugot, kā saimnieciskā darbība ietekmē dabisko skaņu ainavu. Tas ļautu noteikt un novērst pārmērīga trokšņa ietekmi uz meža vidi.

  • Sabiedrības izglītošana par klusuma nozīmi

klusums ir ne tikai dabas resurss, bet arī cilvēka labsajūtas un garīgās veselības avots. Jāveicina aktivitātes, kas veido izpratni – piemēram, klusuma pārgājieni, vides izglītība bērniem par skaņu pasauli dabā, kā arī klusuma tūrisms, kas atbalsta videi draudzīgu pieeju atpūtai.

  • Likumu un politikas instrumenti

nepieciešams izstrādāt un pielāgot likumdošanu, kas ļautu klusos mežus pasargāt līdzīgi kā bioloģiski vērtīgus biotopus. To varētu panākt, iekļaujot “akustisko vērtību” kā kritēriju īpaši aizsargājamu dabas teritoriju veidošanā un mežu apsaimniekošanas vadlīnijās.

Secinājums – klusums kā bioloģiskā un kultūras vērtība

Klusie meži nav tikai vietas, kur “nekas nenotiek”. Tie ir bioloģiski aktīvi, akustiski bagāti un cilvēkam dziedinoši. To aizsardzība nav greznība – tā ir nepieciešamība. Latvijai, kur joprojām ir daudz neskartu dabas teritoriju, ir iespēja kļūt par pionieri klusuma zonu saglabāšanā. Jo klusums ir ne tikai skaists – tas ir dzīvībai svarīgs.

←Iepriekšējais
Nākamais→
100kailcirteslatvijai logo

100kailcirteslatvijai

Par dabas izpratni, sabiedrības līdzdalību un mežu ilgtspējīgu attīstību Latvijā. Mēs ticam, ka caur zināšanām, caurskatāmu politiku un kopīgu rīcību iespējams saglabāt Latvijas mežus nākamajām paaudzēm. Kopā veidojam vidi, kas balstīta dabas vērtībās un cilvēku atbildībā.

  • Par mums
  • Kontakti
  • Privātuma politika

© 2025 – 100kailcirteslatvijai. Visas tiesības aizsargātas.